Teraz ku každej objednávke parfém na pranie UNIQ Lotus Flower 5 ml zadarmo!

Zloženie parfémov a druhy vôní

PARFEMÁRSKY SLOVNÍK - TU

 

To, či nám parfém vonia, by sme nemali posudzovať na prvý dojem. Každý parfém sa totiž postupne mení a po chvíli vonia úplne inak, preto nás prvý dojem klame. Prečo sa to deje? Je to dané zastúpením vonných esencií, ktoré delíme na tri časti (hlava, srdce a základ) parfému, ktoré sa uvolňujú postupne a nie naraz.

Hlava parfému (vysoké tóny)

Hlava parfému je zodpovedná za prvý dojem, ktorý nám vôňu prinesie. Na základe toho sa rozhodujeme, či nám vôňa sedí alebo nie. Zloženie, ktoré je v hlave parfému, vnímame veľmi intenzívne, avšak táto intenzita behom niekoľkých minút, či sekúnd ustúpi. Najčastejším zástupcom hlavy parfému sú svieže a ľahké zložky, ktoré sa najviac objavujú v jarných a letných vôňach, ktoré sú typické pre svoju sviežosť a ľahkosť.

Srdce parfému (stredné tóny)

Keď po niekoľkých minútach prejde hlava parfému, nastúpi srdce, ktoré obsahuje prchavé látky. Tie sú oveľa intenzívnejšie ako hlava vône. Obvykle vydrží 2 až 3 hodiny. Stredné tóny určujú charakter parfému, ktoré podporujú intenzitu vône a spolu s aromatickými esenciami neskôr tvorí základ parfému. Najčastejšie ingrediencie srdca sú kvetiny (ruža, jasmín).

Základ parfému (nízke tóny)

Nakoniec nastupuje základ parfému, jedná sa o pomalé látky, ktoré sú cítiť zhruba 4 hodiny. U niektorých parfémov je intenzita silnejšia, tým pádom môže vôňa trvať celý deň. Základom parfému sú najčastejšie jemné, drevité, cyprišové tóny alebo orientálne akordy, ako napríklad vanilka či kadidlo. Ďalej sa potom kombinujú s exotickým ovocím a kvetinami.

SK

 Druhy vôní

Väčšinou sme zvyknutí rozdeľovať vône na sladké a svieže, ale delenie vôní je komplikované a veľmi obsiahle. Každý vnímame vône inak, záleží na tom, s akými pocitmi si danú vôňu a konkrétnu zložku spájame.

Kvetinové vône 

Táto najväčšia skupina zahŕňa početné verzie vonných kompozícií predovšetkým s kvetinovým srdcom: čerstvo natrhané kvety, kvety s vodnými, zelenými alebo púdrovými tónmi, rovnako ako kvetinovo-aldehydové, kvetinovo-ovocné a gurmánske.

Ambrové (orientálne)

Vôňa typická pre blízky východ, východné stredomorie a orient. Dominantné ingrediencie sú ambra, exotické drevá (santalové) škorica, vanilka, kardamóm, pačuli a kadidlo, často sprevádzané exotickými kvetmi a korením. Typická ambrová kombinácia dodá každej zložke parfému hĺbku a orientálny nádych. Samotná ambra vonia teplo, mäkko, balzamovo, trochu drevito, podľa množstva vanilky sladko, a niekedy dymovo alebo po ihličí. Ambra dáva ostatným zložkám parfému vyniknúť a dlhšie pretrvať.

Chyprové

V roku 1917 známy parfumér Francois Coty predstavil revolučný dámsky parfém Chypre a položil tak základy novej rodinej vôni. Chypré parfémy sú elegantné a sofistikované. Chyprová vôňa je tvorená zo stredomorských ingrediencií a je inšpirovaná rastlinami na ostrove Cyprus (citrusy (bergamot), dubový mach, vetiver a pačuli). Tieto vône majú ovocnú, kvetinovo animálnu, kvetinovú, sviežu a zelenú variáciu. Pánsky chyprový koncept – na rozdiel od dámskeho chyprového konceptu je doplnený o drevité a kožené akcenty. Delí sa na drevitú, juchtovú, sviežu a citrusovú variáciu.

Fougèrové (kapradinové)

"Fougère" znamená "papradina", skupina však s vlastnou papradinou, ktorá je prakticky bez vône, nijako nesúvisí. Fougerový koncept je vytvorený podľa parfému Houbignant – Fougére Royale z roku 1882 a jeho hlavnou zložkou je papraď, dubový mach, levanduľa a kumarín. Fougerové vône sa delia na kvetinové, svieže a drevite so sladkou variáciou. V moderných vôňach Fougère často ucítite aj levanduľu, vetiver, geranium a bergamot, rovnako ako šalvia, rozmarín a ďalšie zelené byliny vo vrchných tónoch. Pre extra hĺbku sa do týchto vôní pridávajú aj niektoré dreviny, ako je napríklad santalové alebo guajakové drevo či koža. Fougèrové parfémy zahŕňajú takmer výhradne pánske vône.

Pudrové

Široká škála prírodných a syntetických tónov dodáva zloženie parfému "púdrový efekt". Najbežnejšími púdrovými tónmi sú kosatec (iris/orris), fialka, vanilka, ruža, pižmo, heliotrop, živica opoponax a niektoré jantárové živice. Púdrové parfémy sú považované za dokonalú harmóniu elegancie a ženskosti. Delí sa do dvoch kategórií "face powder" (púder na tvár) alebo "talcum powder" (telový púder, detský zásyp). Do prvej kategórie patria vône, ktoré sú menej sladké a pripomínajú dámsky budoár či vôňou pokožky po pudrovaní. Do druhej kategórie potom patria vône, ktoré evokujú čistotu, sviežosť a pocit bezpečia.

Vodné (morské)

Vodné vône sú predovšetkým svieže a vhodné do teplých letných mesiacov. V zložení vodných vôní sa objavujú prvky mora a vody, ktoré obsahujú slanosť morskej vody alebo evokujú vôňou vodopádu, letného dažďa. Väčšinou sa jedná o esencie syntetického pôvodu, pretože sa inak ako molekulárne nedá získať morská voda, závan studeného vzduchu, vôňa dažďa, kocka ľadu. Väčšina vodných vôní (okrem základu sviežosti) obsahuje ovocné, bylinné alebo kvetinové zložky. Príkladom môžu byť vône melónové, uhorkové, lotosové alebo lekno.

Zelené

Zelené vône obsahujú predovšetkým rastlinné vône, arómu čerstvo pokosenej trávy, bylín čečiny, papradia či lístia. Používajú sa na zjemnenie sladších kvetinových vôní. Zelené akordy sú ľahké a nevtieravé.

Pižmové

Základom pižmových parfémov je pižmo (mošus, anglicky musk). Táto špecificky voňajúca látka, sa využíva už niekoľko storočí v lekárstve, kozmetike i svete vôní. Pižmové parfémy sú obľúbené pre svoju príjemnú živočíšnu vôňu a intenzitu. Pižmo dodáva vonným kompozíciám jemnosť a zmyselnosť. Pižmo sa do vôní pridáva najmä kvôli svojej jemnosti a tiež fixačným vlastnostiam, čo znamená, že vôňa vydrží na pokožke dlhšie. Vôňa pižma je ľahko sladká, púdrová až krémová.

Drevité

Označenie vonných tónov pochádzajúcich z drevitých materiálov, stromov (céder, cyprus, buk, mahagón..)a kríkov ako je pačuli, alebo tráv, ako je vetiver, a syntetických molekúl evokujúcich drevo (akigalawood, ambroxan, kašmeran). Drevité tóny dodávajú bohatosť a teplo každej vôni.

Balzamické

Živice a balzamy sú základom predovšetkým orientálnych parfémov. Majú tuhú, olejnatú alebo kvapalnú konzistenciu. K hlavným ingredienciám patrí benzoe, labdanum, olibanum (kadidlo), galbanum, myrha, opoponax, elem, tolu a peruánsky balzam. S výnimkou galbana tvoria živice spodné tóny parfému.

 

Koreňené

Existuje veľké množstvo druhov korenia získavané z rôznych zdrojov: semená, ovocie, kôra, korene, listy a kvety. Môžu byť čerstvé alebo teplé, kyslé aj sladké. Medzi hrejivé korenie najčastejšie používané v parfumérii patrí škorica, muškátový oriešok, korenie a klinčeky. Majú výraznú a silnú arómu a dlho vydržia. Medzi tzv. chladným korením nájdeme aromatické a rastlinnejšie tóny, ktoré sa rýchlejšie odparujú. Patrí sem predovšetkým zázvor, koriander alebo bobule borievky. Korenené vône sú spojené s orientálnymi a drevitými vôňami alebo s akordmi papradí.

aldehydoveAldehydové

Parfémy s obsahom aldehydov (aldehyd je typ alkoholu) poznáme už od roku 1920. Prvýkrát boli tieto vône použité vo Francúzsku. Ich priekopníkom je asi najznámejší parfém na svete, Channel 5. aldehydové parfémy všeobecne umocňujú vône v hlave parfému a dodávajú mu akúsi iskru. Pôsobí veľmi sofistikovane a príjemne.

citrusyCitrusové

Spoločnou vlastnosťou citrusových vôní je ich prudký nástup a krátka výdrž. Používajú sa ako pre dámske, tak pre pánske či unisex parfémy. Najčastejšie ucítite pomaranče, mandarínky, bergamot, petigrain alebo grapefruit. Sú ideálne na každodenné nosenie vďaka svojej ľahkosti. Ak chcete, aby vám svieži pocit vydržal dlhšie, hľadajte parfém, ktorý má v základe tóny dreva alebo pačuli. S citrusovou sviežosťou sa bude skvele snúbiť aj sladká vôňa. Tú dodá parfému karamel alebo mošus.

Ozonické

Ozonicové vône obsahujú Calone – molekulu, ktorú v roku 1966 vynašiel Pfizer. Calone dodáva kompozíciám pocit vodnatosti a vonia ako sladkastá uhorka. Keď sa spoja s ovocím, je z toho vodný melón, keď s kvetmi, vyjde vám lekno alebo lotos, keď s bylinkami a trávou, dostanete morskú vodu a pláž. Môžete ho zastihnúť aj pod menom "ketón vodného melónu" Ďalšie molekuly honosiace sa menami ako pre grécke bohyne: Floraozone, Azurone, Ultrazur ... sa pridávajú ku Calonu, tak aby sa posilnil dojem jeho sviežosti, perlivosti. Ozonické tóny sú synonymom sviežosti a čerstvo vypranej bielizne.

zemiteZemité

Zemité vône môžu evokovať drevo, zeminu, trávu, bylinky, mach, svieži vzduch, tečúcu vodu atď. V skutočnosti je táto kategória tak obsiahla a používa sa iba ako všezahrňujúci pojem.

aromatickeAromatické

Aromatické tóny sú obvykle kombinované z rozmarínu, šalvie, rasce, levandule a ďalších bylín, ktoré majú veľmi intenzívnu trávovo korenistú vôňu. Často sú kombinované s citrusovými a korenistými tónmi. Aromatické kompozície sú typické predovšetkým pre pánske vône.

mlecnéLaktonické (mliečne)

Laktóny sú cyklické estery spájajúce alkoholovú skupinu a karboxylovú skupinu v rovnakej molekule. Najbežnejšími používanými laktónmi sú broskyňový laktón, ktorý má v spodnej časti mliečne broskyňový alebo mliečny laktón.

tropickeTropické

Vôňa sladkého, sviežeho tropického ovocia: kokos, ananás, guava, papája, mango, mučenka atď.

 

 

 

Prevodnik